


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Length | 10.67 mm |
| Width | 11.33 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 6 mΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 80 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 255 W |
| Power Dissipation | 255 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.15 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 80 A |
| Rds On Max | 6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 19 ns |
| Turn-Off Delay Time | 37 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 38 ns |
| Rise Time | 79 ns |
| Gate Charge | 95 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$2.77795
Ext.Price$2.77795
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.77795 | $2.77795 |
| 10 | $2.71421 | $27.14210 |
| 25 | $2.69473 | $67.36825 |
| 50 | $2.67539 | $133.76950 |
| 100 | $2.65615 | $265.61500 |
